Dell Vostro 3800 to bardzo ciekawa opcja na serwer. Jest dosyć mały, wydajny oraz posiada bardziej zaawansowane funkcje w BIOSie. Specyfikacja mojego egzemplarzu to:
Procesor | Pamięć RAM | Pamięć masowa | System |
I3 4160 | 8gb DDR3 1600MHz | 128gb SSD | Linux Mint |
Taka specyfikacja spokojnie mi wystarcza. Oto lista moich usług na tym serwerze:
- Serwer HTTPS nginx
- Serwer Icecast
- Serwer Minecraft
- Nginx proxy
- Sesja VNC z nagrywarką XDR-GTK
- irssi
Oraz kilka innych usług, które są mniej istotne. Przy takim obciążeniu procesor praktycznie cały czas działa w spoczynku, osiągając maksymalnie 45°C. Wąskim gardłem jest tu jednak 8 GB RAM-u, często się wyczerpuje i komputer zaczyna korzystać z pamięci swap. W Vostro 3800 możemy zainstalować nawet 16 GB, co jest rozsądnym i obecnie niezbyt kosztownym rozwiązaniem. Ten model SFF można już nabyć za około 270 zł.
Obudowa jest kompaktowa, ale dobrze wentylowana. Jednak wadą tego komputera jest jego głośność. Wentylatory są dosyć słyszalne, więc jeśli zależy Ci na maksymalnej ciszy, może warto rozważyć coś bardziej w stylu terminala.
Jak widać w środku mamy również port PCIe x16, więc możemy podłączyć nawet dedykowaną kartę graficzną lub inne akcesoria.
Na tyle SFFa mamy porty PS2, 4x USB, GBe, HDMI, VGA oraz audio 5.1. W środku mamy kartę dźwiękową poprawnej jakości oraz nagrania z wejścia mikrofonowego nie szumią, więc spokojnie może się nadać do celu strumieniowania dźwięku. Zasilacz wbudowany nie wprowadza zakłóceń RF oraz posiada certyfikat 80+ Gold.
W środku zmieścimy 4 dyski twarde SATA pozbywając się napędu oraz stosując adapter z jednego na dwa złącza zasilające SATA. W obudowie znajdują się dwa wentylatory.
Dwa banki na pamięć RAM to niestety wada tego komputera. Jeszcze większą jest to, że mamy tutaj DDR3 – urok platformy Haswell 😉 .
Podsumowanie
Zalety
- Dobra cena
- Dobra wydajność
- Można zainstalować dużo dysków
- Port GBe
- 6 portów USB
- Wbudowana karta dźwiękowa 5.1 z wejściem Line In
- Dwa wyjścia obrazu
- Port PCIe
- Dobra wentylacja
Wady
- Względnie głośny
- Dość wysoki pobór prądu
- Dwa banki na kości RAM
- Procesor Haswell
- Pamięci RAM DDR3
- Brak obslugi NVMe
- Brak wsparcia dla Windows 11
Sam sprzęt miałem okazję używać na codzień z systemem Windows 10 oraz Linux Mint. Sam komputer sprawuje się świetnie do przeglądania internetu, jak i grania w prostsze tytuły.
Mateusz