Jak to się zaczęło?
Pewnego wiosennego wieczoru, Dawid, znany również jako Amarok DX, mój mentor w dziedzinie SAT-DX 🙂 , zapoznał mnie z fascynującym światem SAT-DX i odbiornikami Enigma2. Jego wiedza i wsparcie są dla mnie nieocenione.
Moje zainteresowanie tematem wzrosło na tyle, że pod koniec czerwca postanowiłem wyciągnąć z piwnicy swoją starą antenę SAT z początku lat 2000. Ku mojemu zdziwieniu, miała średnicę 70 cm i była wyposażona w konwerter Inverto IDLP-40SL Single. Wtajemniczeni z pewnością rozpoznają, od jakiego dostawcy pochodził ten zestaw. Tak, dokładnie – był to zestaw od Cyfrowego Polsatu. Czasza była ozdobiona starym logo, jeszcze starszym niż sprzed rebrandingu na Polsat Box.
Wyczyściłem i wstępnie obejrzałem antenę. Wyglądała bardzo ładnie – ani śladu korozji (jedynie na nakrętkach i elementach montażowych), a jej stan był naprawdę dobry.
Zdjęcia przedstawiają antenę jeszcze przed umyciem 😄. Planowałem montaż na kolejny dzień. Jako uchwyt posłużył mi balkonowy uchwyt do anteny siatkowej. Tak, wiem, to nie jest najlepszy pomysł, by wieszać antenę SAT na czymś takim, o czym przekonam się w dalszej części “opowieści”. Wcześniej uchwyt ten służył do anteny Yagi 3-elementowej na pasmo UKF.
Minął dzień i antena była na swoim miejscu 🙂 .
Hotbird 13E
Podłączyłem antenę do dekodera Polsat Box 4K Lite i ustawiłem ją na Hotbird 13E. Po chwili udało się uzyskać siłę sygnału na poziomie 75% oraz jakość 70%. Po szybkim skanowaniu, wszystkie dostępne kanały zostały odnalezione.
Niestety, okazało się, że dekodery Polsatu mają pewne ograniczenia, jeśli chodzi o pełną ofertę Hotbirda – brakowało kilku interesujących stacji, takich jak bułgarskie czy wszystkie włoskie kanały. Zdecydowałem się więc podłączyć antenę bezpośrednio do telewizora z wbudowanym tunerem SAT.
Wtedy odkryłem prawdziwy potencjał swojej instalacji – byłem zachwycony ogromem dostępnych stacji. Co więcej, udało mi się znaleźć radio M DUE O – moją ulubioną włoską stację radiową, która w końcu była dostępna w pełnej krasie.
Astra 19.2E
Kolejnego dnia postanowiłem ustawić antenę na satelitę Astra 19.2E. Ustawienie anteny zajęło chwilę, a dzięki precyzyjnym regulacjom szybko uzyskałem mocny sygnał. Po dokonaniu ustawień przystąpiłem do skanowania kanałów. Z pomocą Dawida, udało mi się równie sprawnie, jak samo ustawienie anteny, znaleźć i zapisać moje ulubione kanały na tej pozycji.
Astra 23.5E
Następnie przestawiłem czaszę na satelitę Astra 23.5E. Tutaj zaczęły się trudności. Precyzyjne ustawienie anteny okazało się wyzwaniem, ponieważ cały czas odbierałem sygnał z Astry 28.2E zamiast z 23.5E. Po wielu próbach udało się w końcu ustawić antenę na właściwej pozycji. Niestety, mimo prawidłowego ustawienia, mój tuner nie zdołał znaleźć polskich stacji radiowych na tej satelicie, co było rozczarowujące. Mimo to, z perspektywy dalszej eksploracji, było to cenne doświadczenie i krok w stronę lepszego zrozumienia i optymalizacji mojej instalacji.
Eutelsat 16E/Astra 28.2E oraz pierwsze plany multifeed
Przestawiłem antenę na Eutelsat 16E, jednak po nieudanej próbie odbioru Radio 538 zdecydowałem się ustawić czaszę na Astra 28.2E. Na tym etapie moja przygoda z SAT-DX stanęła w miejscu – zacząłem planować swoją pierwszą instalację multifeed. Okazało się, że antena o średnicy 70 cm jest zbyt mała, aby efektywnie odebrać sygnał z czterech satelitów (13E, 19.2E, 23.5E i 28.2E). W naszej domowej instalacji od lat używaliśmy większej czaszy Corab o średnicy 80 cm, która była zdrowym minimum jako antena na taki multifeed.
Dlatego zdecydowałem się na modernizację i zamówiłem wszystkie potrzebne komponenty: uchwyty, dodatkowy konwerter (ponieważ już posiadałem trzy), wtyki kompresyjne, zaciskarkę, żelowane przewody oraz przełącznik DiseqC.
Dekoder Enigma 2
W międzyczasie zakupiłem tuner Zgemma H8.2H z systemem Enigma 2. Podłączyłem go już do 80-centymetrowej czaszy i ustawiłem ją na satelitę Astra 19.2E. Niestety, próba ustawienia na 23.5E okazała się niemożliwa, ponieważ dach blokował dalszy obrót czaszy.
Zdjęcie przestawia antenę ustawioną na Hotbird 13E.
Tworzenie instalacji multifeed
Gdy wszystkie przesyłki dotarły do mojego domu, od razu zabrałem się za składanie całości. Metodą prób i błędów udało mi się zainstalować uchwyt wraz z konwerterami i złapać wszystkie pozycje satelitarne.
Następnie przystąpiłem do zamocowania przełącznika DiseqC oraz zarobienia końcówek kompresyjnych na odcinkach kabli od konwerterów do przełącznika. Niestety, wtyki kompresyjne nie były renomowanego producenta i praktycznie nie wchodziły na żelowane kable, nawet po solidnym podgrzaniu zapalniczką. Na przyszłość polecam kupować porządne i sprawdzone kompresy, a najlepiej przymierzyć je osobiście w salonie RTV. To może zaoszczędzić wiele czasu i frustracji! Oraz… Naszych palców 😀
Pierwsze wrażenia
Byłem bardzo szczęśliwy widząc, że wszystko się udało. Dwa dni ciężkiej pracy.. przyniosły wymierne efekty. Jak widać, opłaciło się! 🙂
Na pozycji 23.5E wylądował poczciwy Inverto jeszcze z czaszy Polsatu. Okazał się być w pełni sprawny! 😛
Pierwsze zmiany w instalacji
Celem było złapanie transponderu RMF oraz Agory. W tym celu, dla eksperymentu, zamieniłem miejscami konwertery z pozycji 28.2E na 23.5E. Efekt? Niestety, nie udało się złapać RMF-u. Zacząłem myśleć, co dalej zrobić… W końcu postanowiłem pojechać do marketu po nowy konwerter i zamontować go na starej czaszy Polsatu, która wciąż wisiała na balkonie. Niestety, miałem problemy z jej uruchomieniem – kable nie przewodziły sygnału i tak dalej. Postanowiłem przenieść czaszę na balkon, gdzie była zamontowana 80-centymetrowa antena, i podłączyć ją do przełącznika DiseqC.
Szkodnik – wiatr
Tego samego dnia przyszła silna wichura, która wyrządziła wiele szkód nie tylko w ogrodzie, lecz także w instalacjach antenowych. Na głównej instalacji zanikł sygnał na każdej pozycji. Przeraziłem się, że coś poważnego stało się z uchwytem – że opadł lub został uszkodzony. Na szczęście okazało się, że czasza była po prostu za słabo dokręcona i lekko się przesunęła. Uff… Po ponownym ustawieniu czaszy wyszedłem na zewnątrz i zauważyłem, że uchwyt do anteny siatkowej nie przetrwał próby wiatru i antena wisiała poziomo. Blaszka trzymająca cybanty również była mocno pogięta. Nie pozostało mi nic innego niż użycie młotka i naprostowanie blaszki. 😄
Druga antena!
Kolejnego dnia zamontowałem antenę – tym razem dużo niżej na uchwycie i solidnie dokręciłem zarówno uchwyt, jak i samą antenę. Pierwotnym założeniem było ustawienie Polsatu na satelitę Eutelsat 5W. Zdecydowałem się ustawić antenę na Thor 0.8W i cieszyłem się bogatą zawartością skandynawskich oraz rumuńskich stacji z tej satelity. Następnie ponownie spróbowałem z Eutelsat 16E i odbiorem Radia 538. Teraz, mając więcej wiedzy, zrozumiałem, że transponder z tak niskim SR nie ma szans na odbiór na tak małej antenie i budżetowym dekoderze.
Spróbowałem ponownie ustawić antenę na 23.5E w nadziei na odbiór RMF. Niestety, znowu się nie udało. Byłem naprawdę sfrustrowany. W końcu zdecydowałem się wrócić do Thor 0.8W i ta pozycja służy jako „antena zachodnia” do dziś!
RMF Odebrany!
Szperając po liście kanałów, nagle zauważyłem kilka o nazwie (…). Szybko sprawdziłem, co to i… w końcu złapałem RMF! Byłem niesamowicie zadowolony.
Kanały pojawiły się na liście z dziwnego powodu – prawdopodobnie zostały wyszukane podczas jednego ze skanowań i zapisane. Były widoczne pod częstotliwością ZPR. Niestety, stacji Agory nie udało się złapać. To pokazuje wady tańszych odbiorników SAT.
Prezentacja finalnej instalacji
Jak już wiadomo, głównym elementem mojej instalacji jest Zgemma H8.2H. Jest to najtańszy odbiornik Enigma2 dostępny w momencie pisania posta, co widać w jego działaniu. Zacznijmy od prędkości samego interfejsu użytkownika – nie jest to demon prędkości. Zgemma ma również ograniczenia związane z serwerem NAS, ponieważ wyposażona jest jedynie w port Ethernet 100 Mbps. Ponadto, nie obsługuje kodeka HEVC. Chociaż podobno wspiera DVB-T2 HEVC, tego akurat nie sprawdzałem.
Moja Zgemma działa na OpenATV 7.3 z motywem Metrix HD. Od razu zakochałem się w Enigmie i możliwościach, jakie oferuje. Umożliwia nie tylko czytanie danych z NAS, ale również integrację z Kodi, oglądanie TV w terenie oraz dostęp do YouTube i innych źródeł. Używam jej także jako serwera NAS o pojemności 2 TB. Jednakże, moja (i prawdopodobnie nie tylko moja) Zgemma ma pewną wadę – po podłączeniu przenośnego dysku USB wydobywa się z niej cichy pisk. Dla mnie nie jest to zbyt uciążliwe, ale dla niektórych osób może być irytujące. Pisk staje się głośniejszy, gdy talerze dysku zaczynają się obracać.
Zaletą tych odbiorników jest również obsługa IPTV. Czyli w zasadzie mamy odbiornik 3w1 🙂
Instalacja finalnie prezentuje się tak. Łącznie spędziłem nad nią około 5ciu dni.
Co chcę zmienić?
Zacznijmy od tego, co rzuca się w oczy najbardziej – sposób poprowadzenia kabla od anteny Polsatu do przełącznika 😄. Wiem, że to wymaga poprawy, więc muszę zamówić dłuższy odcinek kabla.
Kolejną sprawą jest dodanie Astry 4E do Thora. Teoretycznie mogłoby się udać na konwerterze monoblock. Na pewno planuję również zakupić odbiornik VU+ oraz antenę Maximum Multifocus E85 Wave Frontier T90 w niedalekiej przyszłości. To powinno znacząco rozbudować możliwości mojej instalacji.
Serdecznie dziękuje za przeczytanie tej lektury i zapraszam do komentowania instalacji 🙂
Uwaga: Jestem jeszcze amatorem w dziedzinie SAT-DX, więc proszę o wybaczenie wszelkich niedociągnięć i ewentualne błędy. Jeśli zauważycie coś, co można poprawić, proszę o uprzejme uwagi w komentarzach. Z góry dziękuję za cierpliwość i pomoc! 😊
Mateusz
Tu chciałem dodać kilka rzeczy.
Otóż stacje z Agory można złapać zmieniając podczas ręcznego wyszukiwania pasmo przepustowe na 0,35. To się da zrobić na Octagonie SF8008 oraz w wersji Supreme. W kwestii transponderów o niskim SR również polecam Octagona, który łapie to jak ryba wędkę. W innym przypadku, można podpiąć SDRa i po częstotliwości pośredniej z zasilania przez tuner. Polecam do odbioru 9E ze względu na polską audycję Nemzetiszegi Radio do sobotniego obiadu o 13:30.
Niestety, próbowałem wiele, w tym wyszukiwania ręcznego, ale nadal nie jest wstanie jej wyłapać.
Zresztą i tak niedługo trzeba kręcić na 16E, lecz jeszcze tego transpondera Agory nie testowałem z Eutelsatu 16A