Wpadliśmy na interesujący pomysł dotyczący modyfikacji tytułowego przełącznika. W tym wpisie opiszę dokładnie, jak to zrobić i jakie korzyści z tego płyną.
Dlaczego warto zmodyfikować ten przełącznik?
Dzięki tej modyfikacji możemy używać go bez konieczności zajmowania miejsca separatorami/zasilaczami. Ponadto łatwo możemy nim sterować z Arduino, co umożliwia korzystanie z tego przełącznika na naszych tunerach FM-DX bez dodatkowego oprogramowania 😉 . Dodatkowo, po modyfikacji, nie będzie już potrzebny bloker DC.
Jak ją przeprowadzić?
Na początku musimy dostać się do wnętrza obudowy. Aby to zrobić, należy podważyć górną klapkę od strony wejść antenowych – tę z naklejką oraz oznaczeniami wejść.
Gdy już uda nam się otworzyć obudowę i zobaczyć wnętrze przełącznika, możemy przystąpić do modyfikacji. Polega ona na lutowaniu źródła zasilania 5V (pamiętajmy, że wartość powinna wynosić 5V, większa wartość może trwale uszkodzić przekaźnik!) do odpowiednich pinów.
Anodę należy przylutować do pinu zaznaczonego na czerwono, a katodę do miejsca zaznaczonego na biało (masa). Pamiętajmy, aby nie pomylić biegunów!
Następnie musimy wylutować cewkę.
Jest to konieczne, gdyż bez tego napięcie 5V wyjdzie na wyjściu do tunera, co mogłoby go uszkodzić! Również po usunięciu cewki napięcie na wyjściu opisanym jako DVB-T nie będzie obecne. Bloker nie będzie nam już potrzebny.
Gotowe! W moim AXINGu wyprowadziłem również wejścia napięcia dla Arduino, co oznacza, że mogę sterować tym przełącznikiem zarówno przez oprogramowanie SUPLA, jak i Arduino.
Mateusz